Vem är vem? Carla Sehn och Amanda Romare ... eller? Foto: Karin Törnblom/TT

Halva Malmö består av killar som dumpat mig – Carla Sehn och Amanda Romare om nya serien på Netflix

En gång misstogs Amanda Romare för skådespelaren Carla Sehn. När hennes autobiografi nu blir serie – gissa vem som spelar Romares alter ego?

Stor intervju om Halva Malmö

Halva Malmö består av killar som dumpat mig har premiär på Netflix den 11 september. Läs intervjun med Amanda Romare och hennes familj om att få sina egenheter och pinsamheter blottade för världen här.

– Jag började snacka med en kille en gång, berättar Amanda Romare. Han sa: Jag tycker om allt du gör så mycket! Och jag bara: Fan vad trevligt. Så vi började skriva med varandra. Sen skrev han: Förlåt, jag trodde du var Carla Sehn – hej då! Sen när boken kom ut och det blev klart att den skulle bli serie var det jättemånga på Insta som skrev att de tyckte Carla skulle spela mig. Jag tyckte det också, så någonstans var det kanske meant to be.

Amanda berättar att hon och Adina först kände ett »jättebehov« av att knyta an med skådespelarna Carla och Moah Madsen.

– Vi kände direkt ett systerskap till dem och ville liksom att vi fyra skulle bli svintajta. Men man vill inte verka galen, utan försökte vara lite försiktiga för att de skulle kunna göra sina karaktärsbyggen utan att ha oss hängande över dem.

– Moah började följa mig på Instagram och skrev till mig att hon ville spionera lite, säger Adina Romare. Det gjorde mig väldigt glad, så vi har haft en del kontakt.

Carla Sehn:

– Eftersom serien är inspirerad av boken och boken är inspirerad av Amandas liv bestämde vi tidigt att jag inte skulle utgå från privatpersonen utan bara från bokkaraktären. Därför har jag inte djupintervjuat Amanda eller så, jag träffade henne första gången på lanseringseventet för serien och sedan på slutfesten. Det kändes viktigt och frigörande att göra min egen grej, för vi ville inte göra en biopic. Det är farligt när skådisar ska ta ansvar för personen de porträtterar, då börjar man ta hänsyn till allt möjligt och det hade inte gjort berättelsen rättvisa.

Hur ser du på bokkaraktären Amanda då?

– Som en tjej som har ett väldigt starkt community i en stad som hon älskar, någon som är färgstark, gör spännande saker och lever lite utanför samhället. Jag ville också verkligen fånga den råhet som finns i boken och hitta ett sätt att förkroppsliga det där Amandas hudlösa berättande.

För verklighetens Amanda har det varit väldigt viktigt att serie-Amanda inte blir för cool, att hon kan vara både modig och osäker samtidigt.

– Den dynamiken försökte jag jobba mycket med. I boken finns många neuroser och nojor; Amanda övertänker saker och bär på en stor osäkerhet. Att visa en människas mindre starka sidor är väldigt vackert och att få gräva ner sig i det där jobbiga är själva syftet med att vara skådespelare. Hade jag varit intresserad av att bara få framstå som cool hade jag nog gjort något annat i mitt liv.

I slutändan blev huvudpersonen själv väldigt nöjd med slutresultatet:

– När jag såg serien första gången blev jag lite kär i Carla. Det var konstigt att nästan bli kär i sig själv. Bara: Fan, vilken trevlig person! Jag tycker hon både är lite sötare och lite roligare än vad jag är, men kände att hon verkligen kunde förmedla Amandas sårbarhet. Det var också en liten chock hur skicklig hon var på att anpassa sig till hur jag rör mig. Hon lyckades till och med få till min joggningsstil och kutrygg. Vilket är extremt imponerande och lite genant på samma gång.

Publicerades 18-08-2025. Artikeln är skriven av .

Vad vill du att Filter ska skriva om? Tipsa oss!