2018 intervjuade vi stjärnkocken Niklas Ekstedt om hans många projekt inför premiären av serien Four Hands Menu. Läs hela samtalet med Niklas Ekstedt nedan.
Hinner du med att vara på dina restauranger?
– Jag är där hela tiden. Ibland kan det handla om att besöka någon av restaurangerna i en timme – testa lite grejer, prata lite, ta några bilder – och sedan dra vidare till nästa. Ibland blir det kris någonstans, och då hoppar jag in och kör en helkväll där. Det gäller att hela tiden kontrollera att allt håller, etiskt såväl som kvalitetsmässigt. Jag är mer som en ansvarig utgivare än en skribent.
Många kockar har i dag ikonstatus och lockar restaurangbesökare som vill få en glimt av just dem i köket. Men allt som oftast möts de av besvikelsen att kocken är på typ en föreläsningsturné någonstans.
- Mer:
- Samtal
- Mat & dryck