Bilder i collage: Adobe stock.

Hur blir man av med hicka?

Enligt AI kan du bli av med den på alla möjliga vis. Så Filter frågar allmänläkaren Andrea Asplund vad hicka egentligen beror på – och om det finns något vettigt botemedel.

Fråga en människa

Medan vi allt oftare låter AI svara på våra vardagsfrågor riskerar vi att gå miste om nyanserna. I den här serien slår Filter ett slag för människan, och låter experter ta sig an dina alldagliga funderingar. Vad skulle du vilja fråga en människa? Döna iväg ett mejl till jacob@magasinetfilter.se

Hicka drabbar oss alla. Trots det har de flesta av oss rätt dålig koll vad denna kroppsliga reaktion beror på – och inte minst hur man bäst blir av med den. Rekommendationerna tycks spreta, alla verkar bära på egna hemmakurer som följt dem sedan barnsben.

Skulle du formulera frågan »Hur blir man av med hicka?« till en AI – som allt fler av oss gör med våra vardagsfunderingar – kan du därför få följande svar:

Fortsätt läsa
– gratis i en månad

Därefter 89:-/månad.

Testa nu

Har du redan ett konto? Logga in här.

Publicerades 4-11-2026. Artikeln är skriven av .

Vad vill du att Filter ska skriva om? Tipsa oss!