Halvbra. »Jag älskar inte ståupp och har ­aldrig varit tokig i det. Jag tycker om folk som är politiska när de ­skämtar, och det är svårt att vara politisk och hysteriskt rolig samtidigt.«

Nour El Refai om sänkta förväntningar

Du hade ju slutat med ståupp, men nu ska du på turné hela sommaren. Vad hände?

– Jag trodde verkligen att jag aldrig någonsin skulle göra ståupp igen. Jag tyckte att det var så fruktansvärt att jag började önska att jag skulle vara med om en olycka innan jag gick upp på scen, för att slippa undan. Det var rätt segt, så jag lade av helt i två år. Sedan började jag känna att det var så sjukt tråkigt att vara så rädd för någonting.

Vad var du rädd för?

– Det vanliga. Att folk inte skulle skratta. Jag fick aldrig riktigt vara amatör på ståupp­scenen, för mitt genombrott kom så himla fort. Folk som jag verkligen respekterade ringde och tjatade om att jag skulle ställa upp, och de lyckades övertyga mig trots att jag inte var redo utan jätterädd redan från början. Jag ville verkligen att de skulle tycka att jag var duktig och modig. Sedan gick det ju bra, men då fick jag panik över att folk bara skulle tycka att jag var okej och inte asrolig hela tiden. Jag kunde inte leva upp till mina höga förväntningar på mig själv.

Fortsätt läsa
– gratis i en månad

Därefter 89:-/månad.

Testa nu

Har du redan ett konto? Logga in här.

Publicerad 2015-05-20 och uppdaterad 2026-04-15 Artikeln är skriven av .

Vad vill du att Filter ska skriva om? Tipsa oss!