Sedan ett drygt år tillbaka utreder Konkurrensverket om Carlsberg och Spendrups bryter mot konkurrenslagstiftningen genom de avtal bryggerijättarna tecknar med svenska hotell och restauranger. Detta eftersom avtalen ofta innebär att krögaren låser sig till endast en leverantör av fatöl.
Avtalen har under nästan tre decennier styrt ölutbudet på svenska krogar och kallas ibland även »bryggerilån«. I korthet går dessa ut på att en säljare från något av landets storbryggerier kommer överens med en krögare om att denne bör kunna sälja exempelvis 25 000 liter fatöl per år. Säljaren erbjuder sedan en rabatt på 10 kronor per liter, som betalas ut i förskott. Avtalen kan löpa över flera år och innebära att krögaren får miljonbelopp i handen: pengar som kan användas för att dra igång, bygga om eller rusta upp krogen.
I gengäld förbinder sig krögaren – direkt eller indirekt – att endast servera fatöl från det bryggeri som de ingått avtal med. I regel har krögaren däremot möjlighet att ta in en viss mängd flasköl från andra tillverkare.
- Mer:
- Filterbubblan
Vad vill du att Filter ska skriva om? Tipsa oss!