Stor Filtergranskning av hajpat elbilsbolag

Det var lite förvirrande att en ung österrikisk journalist begrep svenska, men efter några mejl klarnade bilden. Nikolai Atefie hade pluggat i Malmö och de senaste sju åren delat sin tid mellan Sverige och hemlandet Österrike. Språkkunskaperna och rörligheten gjorde att han även kunde rapportera för press, radio och TV i Tyskland, Frankrike och Storbritannien. 

Efter att Atefie besökt Föreningen grävande journalisters seminarium i början av september tog vi en fika på Centralen i Göteborg. Han berättade om sitt dittills största scoop – avslöjandet att den globala porrsajten Pornhub ägdes av en anonym österrikisk bonde – och ville tipsa om en berättelse för Filter att ta tag i. 

Som ny i Sverige hade han charmats av en karismatisk entreprenör och när denne drog igång en hajpad elbilsstartup hade Atefie satsat några av sina surt förvärvade slantar på att bli delägare. Att det var ett högriskprojekt var självklart, å andra sidan hade han – »på den tiden« – ganska höga tankar om Sverige som en allmänt seriös plats. Oavsett vilket kunde svenskar bygga bilar. 

Fortsätt läsa
– gratis i en månad

Därefter 89:-/månad.

Testa nu

Har du redan ett konto? Logga in här.

Publicerades 13-01-2022. Artikeln är skriven av .

Vad vill du att Filter ska skriva om? Tipsa oss!

Annons