Barnen pysslar i huset där de bor, några hundra meter från slottsbyggnaden. Eva-Maria Höver och Rebekka Ullmann ser på från soffan.

Schwedentraum – när tyska antroposofer intog Börstorp slott

Världen över protesterar människor mot nedstängningar och hårda restriktioner i coronapandemins kölvatten. Somliga flyr till och med sina hemländer. Utanför Mariestad har ett tyskt antroposofiskt kollektiv tagit ett 1600-talsslott i besittning – och bestämt sig för att stanna till varje pris.

Gårdsplanen framför Börstorp slott täcks av ett tunt lager snö och i ett eldfat vid entrédörren kämpar några vedträn mot den trettongradiga kylan. Stenbyggnadens fasad pryds av meterhöga ankarslut som bildar namnet Conrad Falkenberg, en lämning från adelsmannen som 1646 lät uppföra slottet en dryg mil norr om Mariestad. Efterföljande ägare har burit namn som von Knorring, Lilliehöök, Lehusen och Ribbing – men sedan ett drygt halvår tillbaka bebos Börstorp av 25 personer ur en tysk »multigenerationsgemenskap«.

Fortsätt läsa
– gratis i en månad

Därefter 89:-/månad.

Testa nu

Har du redan ett konto? Logga in här.

Publicerad 2022-01-31 Artikeln är skriven av .

Vad vill du att Filter ska skriva om? Tipsa oss!