För tio år sedan svarade du: »Fuck you, det här är mitt uttryckssätt«, på frågan om du inte skulle skriva en bok istället för låttexter. Du tycks ha ändrat dig.
– Jag kan bli irriterad över att det finns något slags inbyggd rangordning inom kultur och blir provocerad när folk tycker att låttexter har ett mindre litterärt värde än en roman, så jag håller nog fast vid den tanken.
Så varför har du ägnat tre år åt att svettas fram en roman?
– När jag var yngre tänkte jag: »Det här är för jävligt!« eller »Så här ska kärlek kännas!« Men ju äldre jag blir, desto mer tänker jag i gråskalor. Jag har nog inte en rak tanke om någonting, utan vrider och vänder på allting. En sådan utdragen tankeprocess får inte plats i mina låtar, för de är redan så himla långa. Dessutom har jag märkt att romanskrivandet passar min personlighet utmärkt – att bara få sitta hemma och hitta på saker och äckla runt i mitt huvud.
- Mer:
- Intervju
- Litteratur