Fyndfällan

Fler och fler svenskar handlar på auktion – och det är lättare än någonsin att gå på en nit. För Filter berättar Antiksveriges »enda ifrågasättande penna« vad auktionshusen inte vill att du ska veta.

Skymningen har fallit över den österlenska slätten utanför Nicklas Cederqvists köksfönster. Bland fönsterbrädets småpryttlar och blomkrukor står en kikare som han under dagen använt för att speja på en ormvråk som slog sig ner på ett staket, en glada som gled förbi över himlen samt tre vildsvin. Nu har han blicken stint fokuserad på sin laptop, där han klickar sig fram mellan flikar i webbläsaren. Bilder på blåvitt porslin flimrar förbi. Han stannar upp vid en bullig vas som fotograferats från alla tänkbara vinklar. 

– Den här tar de 4 000 kronor för och hävdar att den är gjord under Qingdynastin. Men för mig pekar allt på att den är tillverkad år 2000 och har kostat 400 spänn att köpa in från Kina.

Cederqvist bläddrar vidare.

– Och den här säger de är från 1900-talets början. Det är nog hundra år fel. Den är snarare från 2015, skulle jag tro. Men den fick de 8 000 kronor för!

Vill du läsa mer? 0 kr första månaden!

Vi ger dig oväntade avslöjanden, möten med kulturens mest intressanta personer och berättelserna du inte vill missa. Bli Filter­prenumerant.

Testa nu

Har du redan ett konto? här.

Publicerad 13 januari 2022. Artikeln är skriven av .