Mattias har sorterat fakta från fiktion i alla avsnitt av TV4:s Estonia-serie. Här kan du läsa hans genomgångar av avsnitt 1 och 2, avsnitt 3, avsnitt 4, avsnitt 5, avsnitt 6 och avsnitt 7.
Så är vi tillbaka i den finska sjöräddningens Super Puma-helikopter OH-HVG, men nu skildrat ur en överlevares perspektiv.
– Är det bara vi? säger hon mellan blåfrusna läppar. Finns det inga fler?
Men ytbärgaren kan inte höra vad hon säger i dånet från rotorerna och ger ett goddag yxskaft till svar. Nu är det inte meningen att jag ska bedöma Estonias filmiska kvaliteter, men här kan jag ändå inte låta bli: den här scenen exemplifierar vad jag tycker att serieskaparna genomgående har lyckats riktigt bra med. Istället för ett Hollywooddoftande actiondrama med tillrättalagda repliker – värsta möjliga scenario enligt mig – fick vi jordbundenhet a la Mikael Marcimains Jakten på en mördare eller Tobias Lindholms Utredningen. Ett slags nedtonad, betraktande realism där saker bara händer, och därför känns autentiska. Tack för det.
Vad vill du att Filter ska skriva om? Tipsa oss!