Filter tipsar: Bästa verkliga berättelserna just nu

Vill du hitta en spännande reportagebok, dokumentär eller verklighetsbaserad podd? Här tipsar Madelene Pollnow om de bästa verkliga berättelserna just nu.

P1 dokumentär: Emma – läraren som överlevde Risbergska

PODD: Lyssna i SR Play.

För två veckor sedan presenterade polisen sin utredning av masskjutningen på Campus Risbergska. Efteråt möttes de av besvikelse och frustration över hur många frågetecken som fortfarande återstår – inte minst vad gäller motivet.

I veckans P1 dokumentär söks andra svar: Hur går man vidare efter att ha överlevt en sådan här attack? Vi möter läraren Emma 48 timmar efter dådet, då hon är fylld av energi och handlingskraft. Tillsammans med sina kollegor har hon samlats för att kartlägga vilka som överlevt och samordna stöttande insatser. Två månader senare är hon traumatiserad och sjukskriven.

Reportern Åsa Furuhagen har jobbat i 20 år på P1:s livsåskådningsprogram Människor och tro, vilket märks i det lågmält utforskande porträttet av en människa i kris. Mot slutet får vi följa med Emma tillbaka till skolan för första gången sedan dådet, varpå hon pratar om att det enda sättet att komma vidare är att skapa nya minnen i lokalerna. Som av en händelse knackar vardagen på mitt i intervjun, när hennes man ringer om att köpa biljetter till dotterns dansuppvisning.

För hennes elever, många av dem från andra länder, ser processen annorlunda ut. Även om det aldrig fastställts att Rickard Andersson hade något främlingsfientligt motiv, säger Emma att hans dåd ändå fått sådana följder – rädslan för att vara särskilt utsatt är väckt.

 

Gängens hus, Lisa dos Santos

BOK: Läs mer hos förlaget.

Bokomslaget till Gängens hus.Samtidigt som Sverige 2022 gick mot ett rekordår i dödsskjutningar släppte åklagaren Lisa dos Santos sin debattbok Älskade bror, en skildring inifrån det rättssystem som hamnat på efterkälken i kampen mot gängkriminaliteten. Men boken erbjöd ändå ljusglimtar; med hjälp av FBI hade man lyckats fälla flera gängtoppar och nu hoppades dos Santos att kulmen var nådd. Så blev det inte.

Uppföljaren Gängens hus är en berättelse om hur vi sedan dess stått handfallna när både gängens förövare och offer blivit allt yngre, gangstertopparnas makt vuxit och brottsligheten flyttat ut mitt bland oss. Precis som Älskade bror är den en initierad beskrivning av vardagen på åklagarkammaren, men om debuten kännetecknades av förtvivlan så osar nu varenda av dos Santos meningar av frustration – över att ingen ännu tar gängbrottsligheten på samma allvar som hon och hennes kollegor.

Läs Filters intervju med Lisa dos Santos om den nya boken här. 

 

Dokument inifrån: Golaren

TV-SERIE: Alla tre delar finns på SVT Play

Pala Omar lever ett – i sitt tycke – drömliv som knarklangare i Borlänge tills han blir indragen i Stockholms gängkonflikt. För att förhindra mordet på en vän går han till polisen. I gengäld förväntar han sig skydd, helst utomlands, eftersom han som golare hade ett pris på sitt huvud. Istället hamnar han i ett hus i de norrländska skogarna.

Bild ur Dokument inifrån, från en intervju med Golaren.

Under året som dokumentären följer Pala Omar stiger hans stressnivåer i takt med det eskalerande gängvåldet och han tar allt mer irrationella beslut. På vissa plan får man som tittare häpnadsväckande insyn – till exempel i flera telefonsamtal med Rawa Majid. På andra svävar man i ovisshet: Hur såg Omars egen kriminella verksamhet innan, under och efter inspelningen ut? Dokumentären driver tesen att polisens vittnesskydd måste förbättras för att bryta gängens tystnadskultur, men poängen är svår att driva in med tanke på att Omar själv hela tiden agerar på sätt om försvårar polisens arbete. Som skildring av den svenska gängkriminaliteten fungerar den däremot utmärkt.

Dessutom undviker dokumentärmakarna de senaste årens trend att dramatisera journalistens arbete – det förekommer inga hemliga möten i garage eller krystade diskussioner framför en fejkad anslagstavla med uppnålade dokument och snören som binder dem samman. Användandet av utfyllande drönarbilder som ska »skapa stämning« är även de neddragna till ett minimum, och för det ska Dokument inifrån ha ett stort tack.

Publicerades 7 juni 2025. Artikeln är skriven av .

Vad vill du att Filter ska skriva om? Tipsa oss!